Subscribe to RSS Feed

Kuidas araabia kaupmehel nahk üle kõrvade tõmmata

on December 30th, 2008 by Merike

Araablased kirjutavad oma numbreid omamoodi. Väike ruuduke on neil nulliks, munakujuline null aga viieks jne. Naljaks, aga õpitav.

Miks siis araabia numbreid õppida tasuks. Aga sellepärast, et araablased, teadagi, on aga hullult kõvad kauplejad. Sa võid ju omast arust olla edukas läbirääkija, kuid reeglina naerab turbaniga turumüüja alati viimasena.

Numbreid tundes saab näiteks keskmise egiptlasest müügimehe, kes oma poodi siseneva kahvatu turisti asemel hiiglaslikku paksu kõndivat rahakotti näeb, mõnuga, aga ausalt haneks tõmmata.

Viimane läheb õnneks seal, kus kaubal, olgu siis turgudel või poodides, araabiakeelsed hinnasildid juures. Sedasorti müügilette leiab eelkõige kohtadest, kuhu keskmine turist ei satu: tänavatelt, kust kohalikud araablased ning seal töötavad ja elavad muulased ise oma perele toitu ja rõivaid ostavad. Sedasorti kauplusi on vähem linnades, mis just turistide jaoks rajatud (näiteks Sharm el Sheikis), küll leiab neid ohtralt Kairost ja Luxorist, kui nüüd Egiptusest rääkida.

Lähis-ida araabia numbrid võib pähe tuupida enne reisi, kasutades nende leidmiseks internetti, või siis kohapeal. Istuge näiteks Kairos või Luxoris mõnda kohvikusse maha, tellige üks türgi kohv ja jälgige autode registrinumbreid, sest need on kirjutatud nii “meie” kui “nende” numbrites. Lisaks on kaht sorti numbrid kirjas pea kõikide rahaautomaatide klahvistikel.

Araablased ise suhtuvad nende numbreid mõistvasse ja oma teadmisi häbematult kasutavasse kahvanäosse valdavalt tunnustavalt ja heatahtlikult, kuigi nende päevateenistus sellise tarkpea tõttu väheneb. Teisalt ei maksa muretseda, et kaupmehel lapsed toitmata jäävad – saamata jäänud raha nõuab ta sisse järgmiselt ning ülejärgmiselt turistilt, sest enamik puhkajaid ei viitsi end ju kohalike oludega (ja keele ning numbritega) kurssi viia.
Linnaleht

Tags: | Posted in Reisid, matkad

3 Responses to “Kuidas araabia kaupmehel nahk üle kõrvade tõmmata”

 1. urmas
  December 30th, 2008 at 20:58

  Kas kellegil isiklikke kogemusi ka rahast ausalt teel ilma jäämisega? :p

 2. IdaMia.net » Ta ütles, saagu valgus, kuid tulid hoopis pildid:)
  April 12th, 2009 at 06:50

  [...] http://www.idamia.net/blog/2008/12/kuidas-araabia-kaupmehel-nahk-ule-korvade-tommata/ [...]

 3. Welcome to Adidas Running White Dark Cargo Originals Stan Smith Vulc Shoes Casual Mens
  October 10th, 2015 at 13:34

  I’m really enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Great work!

Leave a Reply