Subscribe to RSS Feed

Äli Roodemäe & SI: andke endale võimalus valida

on November 9th, 2009 by Merike

Äli Roodemäe on üks neist hiliskurdistunud täiskasvanutest, kes kuuleb täna vaid tänu sisekõrva implantaadile. Tema on ka see inimene, kes mulle minu tulevikuinimese teekonnal igati toeks on olnud. Väike kodune intervjuu Äliga.  
*
Millal kuulmine langes?

Kuulmine langes mul umbes 20-aastaselt. Esimest korda arvasid mu vanemad, et midagi on kuulmisega viltu ja “käsutasid” mind spetsialisti juurde vist 1999.
või 2000. aasta suvel – siis, kui ma “enam sugugi sõna ei tahtnud kuulata”! :)
Ja nii see algas, edasi läks kuulmine nagu liftiga alla.
2004. aastal sain implantaadi, just oma 25. sünnipäevakingiks ehk siis jõuluks.

Kust sa said SI-st teada said?

Implantaadist kuulsin vist esimest korda dr Katrin Kruustükilt (Tartu ülikooli kuulmis- ja kõnestamiskeskuses). Siis kui selgus, et tavaline
kuuldeaparaat pole enam piisav kõnest arusaamiseks.

Kuidas SI-ga toime tuled?

Suurepäraselt! Saan selle abil inimestega vabalt suhelda ja see ongi oluline. Telefonikõnest arusaamine on veidi keerulisem, kuid see polnudki mu ootustes implantaadile esimeses järjekorras.
PS! Ilma implantaadita oleksin ma praegu pimekurt. Seega ütlen pigem nii – ilma implantaadita ma ei tuleks toime!

Mida tahaksid öelda neile, kes kahtlevad, kas implanteerida oma kurti last või iseend?

Oleneb palju lapse kultuurilisest taustast/keskkonnast ja vanemate otsusest. Vanema lapse puhul on oluline ka lapse oma soov.
Vabalt võib olla ka, et kurdikultuuri kuuluva pere kurt laps on implaantaadikandja ja õpib kurtide koolis ning ta võib tunda seal hoopis kurtidepoolset tõrjumist, sest ta ei klapi implanteerituna enam justkui täiskurtide hulka.
Veel oleneb lapse kliinilistest kriteeriumitest, kas ta on sobiv implanteerimiseks. Seda otsustavad muidugi arstid.
Lapsevanem võib küll väga-väga tahta last või ennast implanteerida lasta, kuid soovitan sügavalt enne kaaluda küsimusi Miks?, Mis on eesmärk? ning Mis saab edasi, kui mind/last implaneeritakse/ei implanteerita?”, või kui oodatud tulemusi ei tule.
Soovin kõigile kahtlejatele julgust valida, anda lapsele kuuljatemaailmas toimetulekuks arenemisvõimalus, olenemata lõplikest otsustest/tulemustest.

Võru/Tallinn, oktoober 2009

Äli leiad üles:

Helimaastik2005.swf

Tags: , , , | Posted in Arvamus, Hr. Meniere

Leave a Reply