Subscribe to RSS Feed

Jee – viiul ja klaver said oma hääled tagasi

on November 29th, 2009 by Merike

Täna sai siis minu programmile number kolm elavkatse korraldatud – Mikk Murdvee ja Reet Ruubel tegid igati sobilikult Kadrioru lossis mõnusa salongikontserdi, et ma saaksin kontrollida, kas muusikaprogramm on oma nime väärt või mitte. On, kahtlemata! Nautisin Debussy’d, Brahmsi ja Mihkel Keremit nii kui iga teinegi haritud muusikakõrvaga normkuulja.

Kontserdil küll selgus, et muusikaprogrammi sensitiivsus peab olema madal – nii 4-5 peal, et viiul ja klaver ilusasti ja “õigesti” kõlaksid.

Sensitiivsust saab mu protsessoril reguleerida iga programmiga 1-20-ni. Tavakõne (normkuulmine) juures kasutan praegu sensitiivsust astmel 10-12. Mida väiksem on number, seda vaiksemaks mu protsessor jääb, mida kõrgem number, seda kõvem on heli. Sensitiivsuse reguleerimisega saab mahendada ka müra ja kaja.

Samas olen avastanud, et progr-2 ehk suunamikriga tuleb sensitiivsust tõsta nii 14-16-ni, siis saab vabalt kuulata-vestelda ka tavalises lärmakas pubis, kus lisaks kõnemelule veel ka musa mängib.

Seevastu muusikaproge puhul pidin tänasel kontserdil sensitiivsust vähendama neljale! Alles siis kõlas viiul kui unistus. :) Ja samal ajal, kui muusika kõlas kui muusika, läksid kõik vahetekstid kaduma – nende kuulmiseks muusikaproge sensitiivsuse neljandast astmest ei piisa. Seega on näiteks muusikali jms kuulamine üsna tylikas, sest programme tuleb muudkui edasi-tagasi vahetada. Aga eks sellega harjub.

Tänane elamus oli ikka enam kui imeline – ma pole korralikult muusikat saanud kuulata nii oma 8-9 aastat! Vaat see oli tõeline tagasitulek, nyyd on veel vaid stereokuulmine puudu.

Ja veel, kui enne viimast häälestamist jooksid kõik pillid orkestris, bändis jms “kokku”, ma ei suutnud hästi pille eraldada, siis nüüd oli iga pill omal kohal – ma kuulsin neid nii nagu teie!

Elu läheb yha ilusamaks, oleks vaid aega igale kontserdile jõuda ja kõike kuulda-näha. :)

Ikka armastusega,
Merike

PS! Nii, kas panite tähele, et ma saan telefoniga rääkida. Ja teate mis, mu mobla-arve, mis mind peale kontserti kodus ootas, oli nii kolmandiku jagu suurem kui viimastel aastatel! Ehh, nyyd tuleb siis oma lobisemishimu kallal tööle hakata ja yritada seda ikka kontrolli all hoida.

Tags: , , , , , | Posted in Arvamus, Hr. Meniere

Leave a Reply